Opis wydarzenia

Data wydarzenia: 14 czerwca 2014
Industriada 2014

We wszystkich obiektach Szlaku Zabytków Techniki na odwiedzających będą czekały liczne atrakcje, pokazy, koncerty, happeningi i warsztaty. Równie ciekawe wydarzenia będą miały miejsce w Obiektach zaprzyjaźnionych Industriady 2014. 

 

PROGRAM

(* DZ- rodziny z dziećmi)

 

Bielsko-Biała
Stara Fabryka
Pl. Żwirki i Wigury 8, 33 811 04 25, stara.fabryka@muzeum.bielsko.pl

  • 9.00–20.00 Szycie ciucha na Malucha, czyli 126p – zabawa
  • 9.00–21.00 zwiedzanie i konkurs związany z ekspozycją muzeum
  • 9.00–21.00 Architektura przemysłowa Bielska-Białej dawniej i dziś – prezentacja multimedialna
  • 9.00–21.00 przymierzalnia kapeluszy
  • 10.00, 13.00, 16.00 zwiedzanie Starej Fabryki z przewodnikiem (DZ)
  • 10.00–20.00 Zostań małym projektantem mody. Stwórz własną kolekcję – warsztaty (DZ)
  • 11.00 spacer szlakiem zabytków przemysłowych Dolnego i Żywieckiego Przedmieścia (rezerwacja, zbiórka przy kasie)
  • 17.00 Być kobietą. Sto lat temu na Śląsku Austriackim i w Galicji – wykład
  • 18.00 odsłonięcie muralu
  • 18.30 Od włókiennictwa do małego fiata. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX w. – otwarcie drugiej części wystawy historycznej
  • 19.00 oprowadzanie kuratorskie po muzeum
  • 20.00 Zabytkowe obiekty fabryczne Bielska i Białej – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Bytom
Elektrociepłownia Szombierki
ul. Kosynierów 30, 32 779 87 01, industriada@um.bytom.pl

  • 11.00–18.40 zwiedzanie z przewodnikiem (rezerwacja, dzieci pod opieką dorosłych, wejścia co 20 minut, ostatnie o 18.40)

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
ul. Reja, 666 904 142, info@sgkw.eu

  • 13.00–16.00, 17.00–20.00 nauka jazdy lokomotywą (przerwa 16.00–17.00)
  • 10.15, 12.15, 13.15, 14.15, 15.45, 16.45, 18.15 zwiedzanie Stacji Parowozowni Bytom Karb
  • 10.00, 13.00, 15.30, 16.00, 18.30, 19.00, 21.30 przejazd pociągami na trasie Bytom Wąsk. – Bytom Karb Wąsk. / przejazd Bytom Karb Wąsk. – Bytom Wąsk. 12.10, 15.10, 15.45, 18.10, 18.40, 21.10
  • 10.15, 13.15, 16.15, 19.15 przejazd pociągiem na trasie Bytom Karb Wąsk. – Tarnowskie Góry
    / odjazdy ze stacji Tarnowskie Góry 11.15, 14.15, 17.15, 20.15 (bilety: 8 zł, 5 zł)
  • 12.00–20.00 Festiwal Sztuki Wysokiej / przejazdy drezyną ręczną / wystawa taboru kolejowego
  • 14.00–20.00 L’ombelico del Mondo – parada bębniarska i koncert
  • 16.30 zderzenie lokomotywy z samochodem – pokaz akcji ratowniczej
  • 18.45 Scena C “Muzikanty” – spektakl
  • 21.40 Ogień pod kotłem –fire show

Chorzów
Szyb Prezydent
ul. Piotra Skargi 34 a/d, 32 249 59 92, recepcja@sztygarka.pl

  • 13.30–20.30 Wejdź na Szyb Prezydent! – taras widokowy (rezerwacja, wejścia co pół godziny, ostatnie 20.30)
  • 14.00 orkiestra dęta inauguruje industrialną fazę artystyczną w Sztygarce
  • 14.00–17.00 teatr uliczny – warsztaty
  • 14.00–19.00 faza malarstwa: Chorzów jak malowany – malowanie panoramy miasta (DZ, rezerwacja, co godzinę, ostatnie o 19.00)
  • 14.00–18.30 Plenerowe studio fotograficzne – warsztaty fotograficzne (rezerwacja)
  • 14.00– 19.00 Noś industrial – warsztaty tworzenia biżuterii (rezerwacja, co godzinę, ostatni o 19.00)
  • 14.00–19.30 pokaz mody młodych projektantów (co godzinę)
  • 14.00–20.00 Pomaluj mi szyb! – warsztaty malarskie (DZ)
  • 14.00–23.00 Showroom pełen śląskiej mody
  • 14.00–24.00 Śląsk industrialny – wystawa fotografii
  • 14.30 Bajkomat – spektakl
  • 16.30 Ubierz wieżę w zwierzę! – pokaz efektu warsztatów
  • 18.00 Kilku ekscentryków i słoooń – spektakl
  • 21.00 Cheap Tobacco – koncert

Cieszyn
Muzeum Drukarstwa
ul. Głęboka 50, 33 851 16 30, muzeumdrukarstwa@o2.pl

  • 10.00–16.30 Fantastyczne pomysły – gry i zabawy dla dzieci i młodzieży
  • 10.00–17.00 Wyobraźnia i fantazja w rozwoju technicznym – zwiedzanie muzeum
  • 14.00–17.00 LARP – fabularna gra miejska (zbiórka w muzeum o 13.00)
  • 14.30–15.15 Ile w niej fantazji! – z cieszynką w tle (w Izbie Cieszyńskich Mistrzów)
  • 15.30–16.30 Zawracanie głowy – maszyneria sceny obrotowej

Czeladź
Galeria Elektrownia
ul. Dehnelów, 32 263 00 88, czerkiesw@galeria-elektrownia.czeladz.pl

  • 11.00, 11.30, 12.00, 12.30 Co wiesz o Kopalni Saturn w Czeladzi? - quiz (rezerwacja,11.00 i 11.30 dla dzieci, 12.00 i 12:30 dla młodzieży)
  • 11.00–14.00 Ozdoby z odzysku – warsztaty (DZ)
  • 11.00–15.00 industrialne gry planszowe / taniec nowoczesny i chirliderki – pokaz
  • 11.00–20.00 Wieże szybowe – wystawa fotografii Antoniego Krejsa / Cuda domowej techniki PRL-u – wystawa / Przemysł zapałczany PRL-u – wystawa etykiet i pudełek
  • 12.00 Kolonia robotnicza w Czeladzi-Piaski – wykład
  • 12.00–13.00 Z chemią za pan brat – pokazy naukowe (DZ) / Namaluj Elektrownię – warsztaty plastyczne dla dzieci (DZ)
  • 12.00–18.00 Wynalazcy z Gliwic – warsztaty naukowe (DZ) / degustacja kuchni domowej
  • 13.00–16.00 zakończenie roku harcerskiego 2013/2014 / kick-boxing, zumba, sztuki walki – pokazy
  • 14.00 Fitness – zajęcia
  • 15.00–16.00 Kopalnia Saturn – co pozostało… – prezentacja multimedialna
  • 15.30 Anonim – koncert
  • 16.00 Made in Silesia - pokaz filmów
  • 17.00 Grupa na luzie – koncert
  • 18.00 Muzyczni Oprawcy oraz Jedd Shiffman & Oliver Sket “A Semi-Acoustic Project - koncert

Częstochowa
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Park im. S. Staszica, 34 360 56 31, muzeum@muzeumczestochowa.pl

  • 10.00–17.00 wspinaczka dla każdego
  • 11.00–17.00 zwiedzanie (wejścia co pół godziny)
  • 11.00–17.00 smyczenie kibla, Skrzynia skarbów – wydobywanie minerałów (DZ), Jak transportowano rudę żelaza – makiety (DZ)
  • 11.00–18.00 wystawa kolekcji minerałów (DZ)

Muzeum Historii Kolei
ul. Pułaskiego 100/120, 502 128 687, tpkww@tpkww.one.pl

  • 11.00–15.00 zwiedzanie parowozu-pomnika TKt48-151 (dworzec kolejowy Częstochowa Osobowa)
  • 11.00–15.00 przejazdy pociągiem specjalnym w obrębie węzła częstochowskiego
  • 11.00–19.00 zwiedzanie muzeum / symulator lokomotywy EU07 / przejażdżki drezyną spalinową, prezentacja makiety kolejowej / prezentacja zdjęć i filmów o tematyce kolejowej
  • 11.30, 12.30, 13.30 zwiedzanie nastawni Częstochowa Stradom z przewodnikiem (co godzinę, ostatnie o 13.30, zbiórka przy wejściu, przy drezynie)
  • 12.00–16.00 prezentacja pojazdów zabytkowych Częstochowskiego Ruchu Klasyków
  • 12.00–18.00 Wynalazcy z Gliwic – warsztaty naukowe (DZ)

Muzeum Produkcji Zapałek
ul. Ogrodowa 68, 34 324 12 10, sekretariat@zapalki.pl

  • 10.00–18.00 zwiedzanie muzeum (wejścia co godzinę, ostatnie o 18:00)

Dąbrowa Górnicza
Kopalnia Ćwiczebna „Sztygarka”
ul. Legionów Polskich 69, 32 726 41 85, m_sztygarka@interia.pl

  • 9.00–20.00 zwiedzanie wyrobisk kopalni (rezerwacja, wejścia co godzinę, ostatnie o 20.00, bilet: 5 zł, 2 zł, zakup biletów w gmachu muzeum, dzieci powyżej 6 lat oraz pod opieką dorosłych, zalecane okrycia wierzchnie i pełne obuwie)
  • 9.00–21.00 zwiedzanie Muzeum Miejskiego „Sztygarka” / Zlot Pojazdów Militarnych – INDUSTRIALNE spotkania z techniką wojskową / Park edukacyjny – warsztaty naukowe
  • 10.00 zwiedzanie walcowni ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej (wyjazd o 10.00 autobusem, rezerwacja www.poland.arcelormittal.com)
  • 13.00–14.00 parada pojazdów militarnych
  • 16.00–17.00 pokaz polskiego czołgu lekkiego 7TP i niemieckiego czołgu lekkiego Panzerkampfwagen I
  • 17.00–21.00 koncerty muzyki alternatywnej w wyrobiskach kopalni transmitowany na powierzchnię (rezerwacja, wejściówki do odebrania w muzeum)

Gliwice
Muzeum Techniki Sanitarnej
ul. Edisona 16, 32 401 14 40, muzeum@pwik.gliwice.pl

  • 13.00–16.30 Mamy swoje kanały (sanitarne)? – zabawy i zadania, zwiedzanie z przewodnikiem (PT, zwiedzanie co godzinę)
  • 13.00–16.30 kino 7D (bilet: 10 zł)
  • 13.00–17.00 szerokie wody INDUSTRIADY – gry i zabawy (DZ) / Wody Europy – gra miejska
  • 14.00, 16.00 oczyszczające „Purgatorium” na Centralnej Oczyszczalni – industrialno-metaforyczna wystawa z oprawą muzyczną
  • 15.00 Wodowanie – spektakl
  • 17.00 W marynarce czy w mundurze? – Pokaz wojskowych manewrów, siły bardzo specjalne

Oddział Odlewnictwa Artystycznego
ul. Bojkowska 37, 32 238 54 43, kp@um.gliwice.pl

  • 14.00–18.00 zwiedzanie

Radiostacja Gliwice
ul. Tarnogórska 129, 32 238 54 43, kp@um.gliwice.pl

  • 13.00–20.00 magiczna INDUSTRIADA pod Radiostacją – magia nauki i kuchni, warsztaty, pokazy, gry i zabawy
  • 14.00–16.00 Magia motoryzacji – 37 Śląski Rajd Pojazdów Zabytkowych
  • 17.00 GRAAL – spektakl (DZ)
  • 18.00 Na elektronicznej radiofali: The Dumplings, Xxanaxx, Klaves – koncerty
  • 20.45 magiczny pokaz sceniczny w wykonaniu Macieja Pola

Karchowice
Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada
ul. Bytomska 6, 32 233 78 34, zpw.zawada@gpw.katowice.pl

  • 10.00 otwarcie INDUSTRIADY – wystrzał z rury, uruchomienie zabytkowej studni głębinowej
  • 11.00–13.00 Odkrywamy na nowo zawadzkie źródła wody – gra terenowa (DZ)
  • 11.00–19.00 uruchomienie najstarszego w stacji zespołu parowego (PT, co godzinę)
  • 12.30, 15.30, 19.30 zwiedzanie stacji z przewodnikiem
  • 12.00, 15.00 Przystanek ZAWADA – pokaz filmu
  • 12.00–16.00 otwarcie wejścia do serca dawnej ZAWADY – starej kotłowni (wejścia co pół godziny)
  • 12.00–18.00 Mały konstruktor – warsztaty naukowe (DZ)
  • 12.00–19.00 zabawy i turnieje na wolnym powietrzu
  • 13.00–16.00 Magiczny świat kredek, wody i baniek mydlanych – program dla dzieci (DZ)
  • 14.00, 19.00 Sesja profesora rehabilitowanego ZSW ZAWADA – pokazy doświadczeń
  • 16.30 Braskapelle – koncert
  • 18.00–19.00 rodzinna wodociągowa sztafeta sprawnościowa
  • 20.00 zakończenie INDUSTRUADY – wystrzał z rury

Katowice
Galeria Szyb Wilson
ul. Oswobodzenia 1, 32 730 32 20, galeria@szybwilson.org

  • 13.00–19.00 Śladami dawnej kopalni – zwiedzanie Szybu Wilson (zwiedzanie cały dzień z mapkami, o 14.30, 16.00, 17.30 z przewodnikiem)
  • 13.00–19.00 Mała manufaktura – warsztaty naukowe (DZ) / Pozdrowienia z INDUSTRIADY – konkurs na pocztówkę, warsztaty plastyczne (DZ) / gra terenowa dla najmłodszych (DZ)
  • 13.00–19.00 zwiedzanie wystawy Art Naif Festiwal szlakiem zabytków industrialnych / wystawa starych rowerów z kolekcji Wojciecha Mszycy
  • 14.00–18.00 tworzenie komiksów – warsztaty (DZ) / graffiti – warsztaty (DZ)
  • 14.30–18.00 Zlot Pojazdów Zabytkowych z okazji 90-lecia Automobilklubu Śląskiego
  • 16.30 Blokowioska – koncert
  • 18.00 Pisarski Trio – koncert

Osiedle Giszowiec
32 206 46 42, mdkgiszowiec@wp.pl

  • 12.00–17.00 Pomarańczowa wieża – budowanie gigantycznej wieży (DZ)
  • 13.00, 15.00, 17.00, 19.00 Znajdź swój rytm – warsztaty bębniarskie (rezerwacja, wspólny koncert 19.00)
  • 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 żywy obraz Omy i Opy – zwiedzanie z przewodnikiem Izby Śląskiej i Galerii obrazów Ewalda Gawlika (rezerwacja)
  • 14.00–18.00 Mini Gisz – wystawa plenerowa makiet
  • 14.00–19.00 InduArt – warsztaty artystyczne
  • 14.00–21.00 Balkan na przystanku Giszowiec (DZ) / jarmark industriadowy
  • 16.00–18.00 wjazd na platformę widokową wieży wyciągowej KWK „Staszic” (rezerwacja)
  • 20.00 BIFF – koncert
  • 21.30 Ostre cięcie – pokaz rzeźbienia w lodzie

Osiedle Nikiszowiec
609 875 972, grzeglop@interia.pl

  • 12.00–20.00 Automebel – wystawa pokonkursowa (PT, skwer E. i G. Zilmmanów)
  • 12.00–23.00 kawiarnie Byfyj i Zillman oraz restauracja SITG – gastronomia
  • 14.00–20.00 Mistrzowie Grupy Janowskiej / U nas w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania / Woda mydło najlepsze bielidlo. W pralni i maglu w Nikiszowcu (wszystkie wystawy w Oddział Muzeum Historii Katowice – Dział Etnologi Miasta, Rymarska 4)
  • 14.00–18.30 zlot samochodów zabytkowych (DZ)
  • 14.00–20.00 recyclingArt i twórcza reanimacja odpadów – warsztaty (DZ)
  • 14.00–20.30 120-lecie górnośląskiej komunikacji miejskiej – wystawa w zabytkowym autobusie
  • 14.30 Historia polskiej motoryzacji – wykład (Centrum Zimbardo) / występy przedszkolaków
  • 15.00–20.00 tor przeszkód w alkogoglach, symulator jazdy samochodem, Industriadowe Prawo Jazdy – pluszowie miasteczko ruchu drogowego (DZ, Oddział Muzeum Historii Katowice – Dział Etnologi Miasta, Rymarska 4)
  • 15.00–20.00 symulator dachowania (tylko dla dorosłych)
  • 15.00 pokaz taneczny Dance Kids Mix – Studio Madalena dance&fit
  • 15.30 Skoczowskie autobusy Jana Molina – wykład (Centrum Zimbardo)
  • 16.00–18.00 Odjazdowe, recyclingowe warsztaty (DZ, Oddział Muzeum Historii Katowice – Dział Etnologi Miasta, Rymarska 4)
  • 16.30 Historia cegły na Górnym Śląsku – wykład (Centrum Zimbardo)
  • 17.00 wspólny taniec i fitness – Studio Madalena dance&fit
  • 17.30 Mixer Band – koncert
  • 19.00 Fifidroki – koncert
  • 20.30 Collage – koncert

Łaziska Górne
Muzeum Energetyki
ul. Wyzwolenia 30, 32 736 35 55, tw.lz-muzeum@tauron-wytwarzanie.pl

  • 12.00 uroczyste otwarcie INDUSTRIADZY – rzeźbienie Serca INDUSTRIADOWEGO
  • 12.00–16.00 Rajd zabytkowych motocykli – pokazy i warsztaty
  • 12.00–22.00 zwiedzanie muzeum
  • 12.00–22.00 Z obiektywem po niebie – wystawa fotografii
  • 12.30–17.00 strażacy i ich nowoczesny sprzęt (DZ)
  • 12.30–19.30 zwiedzanie TAURON Wytwarzanie – Oddział Elektrownia Łaziska (rezerwacja, wejścia co godzinę, ostatnie 19.30, zbiórka przy bramie)
  • 12.30–20.00 zwiedzanie lokomotywy
  • 12.30–20.00 studio fotograficzne (co pół godziny)
  • 12.30–21.30 Inkubator naukowy – pokazy i warsztaty naukowe (DZ)
  • 12.30–20.00 Zostań twórcą robotów – warsztaty dla dzieci (DZ)
  • 13.00–17.00 Wybuchowa kuchnia – warsztaty kulinarne (DZ) / rzeźbienie w lodzie – warsztaty (DZ)
  • 13.00–18.00 Zostań elektrykiem – warsztaty (dla młodzieży)
  • 13.00–19.00 koncerty na cewkach Tesli (o pełnych godzinach, ostatni 19.00)
  • 13.15–19.15 nauka gry na cewkach Tesli (co godzinę, ostatnie o 19.15)
  • 16.45–18.45 aikido – warsztaty (co godzinę, ostatnie o 18.45)
  • 19.50, 20.50, 21.50 taniec na szarfach
  • 21.00, 22.00 Tesla wśród nas – koncert Grupy GROMOWŁADNI

Mysłowice
Centralne Muzeum Pożarnictwa
ul. Stadionowa 7a, 32 222 37 33, sekretariat@cmp-muzeum.pl

  • 13.00–14.00 TOP20 w CMP – zwiedzanie z przewodnikiem
  • 14.00, 16.00 dzieci gaszą pożar (DZ)
  • 14.00–18.00 gry i zabawy strażackie dla dzieci (DZ)
  • 15.00 Rodzinne Zawody Pożarnicze (DZ, ilość miejsc ograniczona: 15 zespołów)
  • 16.00–17.30 podziwianie okolicy z drabiny wysuwanej
  • 17.00–18.15 strażackie giganty w trasie (ilość miejsc ograniczona: maks. 50 osób w jednej turze)
  • 17.45–18.30 Wyciągnięte z magazynu – wystawa eksponatów na co dzień niedostępnych
  • 18.30 Dzwoń pod 112 – pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej

Pszczyna
Muzeum Pracy Śląskiej
ul. Piastowska 26, 32 210 16 27, biur@tmzp.pl

  • 12.00, 14.30, 17.00 warsztaty druku (rezerwacja, dzieci powyżej 10 lat)
  • 12.00–18.00 Mała manufaktura – warsztaty naukowe (DZ)
  • 12.00–21.00 zwiedzanie muzeum (bilet: 1 zł, pokaz działania maszyn o 14.00, 16.30 i 19.00) / „I wojna światowa w ówczesnej prasie ukazującej się na Śląsku” - wystawa (pszczyński rynek)
  • 14.00–17.00 Książęcy przemysł – zlot rowerowy
  • 14.00, 16.30, 19.00 występy zespołów artystycznych
  • 18.00–20.00 DRUKINO – gra miejska (rezerwacja, młodzież powyżej 15 lat za pisemną zgodą rodziców)

Radzionków
Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
ul. Nałkowskiej 5, 32 387 17 60, biuro@muzeum-chleba.pl

  • 10.00–20.00 zwiedzanie wraz z wypiekiem bułek (rezerwacja, wejście co pół godziny, bilet: 13 zł)
  • 12.00–18.00 Mały konstruktor – warsztaty naukowe (DZ) / Śląski plac – gry, zabawy i konkursy (DZ)
  • 14.00 występ chóru
  • 15.00–16.00 strąć puszki – zabawa zręcznościowa (DZ)
  • 16.00–17.00 Nasz chleb powszedni – wystawa komputerów z oprowadzaniem
  • 17.00–20.00 Biesiada Śląska

Ruda Śląska
Kolonia Robotnicza Ficinus
ul. Kubiny, 32 244 90 00 w. 3250, media@rudaslaska.pl

  • 14.00–18.00 festy rodzinny w przedszkolu – gry, zabawy i degustacje ciast (DZ)
  • 14.00–19.00 Rudzkie smaki na Ficinusie – degustacje, warsztaty, występy i porady dietetyczne
  • 14.00–19.00 występy artystyczne w kościele ewangelickim

Rudy
Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej
ul. Szkolna 1, 500 282 732, kontakt@kolejkarudy.pl

  • 11.00–20.00 przejazdy pociągiem do Paproci i Stanicy (płatne, rozkład jazdy i ceny biletów na stronie www.kolejkarudy.pl)
  • 11.00–20.00 Dziecięcy Park Liniowy stacyjkowo Rudy (DZ, godzin: 10 zł, cały dzień: 12 zł)
  • 12.00–19.00 spotkanie z historią – grupy rekonstrukcyjne
  • 13.00–20.00 rewia taboru
  • 14.00–18.00 kroniki filmowe
  • 14.00–19.00 zwiedzanie wagonów pasażerskich z przewodnikiem
  • 13.00–15.00 akcje animacyjne dla dzieci (DZ)
  • 21.00 Po Szynach Przez Trzy Wieki czyli Historia Kolei Wąskotorowej w Rudach – spektakl

Rybnik
Zabytkowa Kopalnia Ignacy
ul. Mościckiego 3, 32 433 10 72, kopalniaignacy@interia.pl

  • 14.00–19.00 zwiedzanie terenu kopalni / Recycling z byle czego – warsztaty (DZ)
  • 14.30, 15:15, 16:00, 16:45, 17:30, 18:15 Mobilne Planetarium Bajkonur (ostatni o 18:15)
  • 15.00–18.00 Prezentacje artystyczne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Lira – Rybnik 2014
  • 17.00–19.00 Remigiusz Rączka „Śląskie Smaki” – gotowanie i degustacja
  • 19.00–21.00 Teresa Werner wraz z zespołem – koncert

Siemianowice Śląskie
Park Tradycji
ul. Orzeszkowej 12,604 437 803 , industriada@siemck.pl

  • 14.00–17.15 konkurs gotowania żuru śląskiego
  • 14.00–19.00 O czym nie chcemy zapomnieć – działania i animacje plenerowe (DZ)
  • 14.30 pokaz kulinarny Remigiusza Rączki
  • 15.00–22.00 Na szlaku przemysłowych historii – interaktywne zwiedzanie (co godzinę, ostatnie o 22.00, zbiórka przy wejściu)
  • 17.15 Carrantuohill – koncert
  • 18.45 Śląska Grupa Bluesowa – koncert
  • 18.00 „Śląsk.Last minute” – wernisaż wystawy i rozmowy o Śląsku, gość: Szczepan Twardoch
  • 19.30 Śląsk w kadrze – projekcja filmu „Angelus” (ilość miejsc ograniczona)
  • 20.00 Richard Durand – koncert
  • 23.00 pokaz pirotechniczny z wieży szybu Krystyn
  • 23.30 nocne zwiedzanie Parku Tradycji z duchami i niespodzianką (rezerwacja, bilet: 10 zł,)

Tarnowskie Góry
Sztolnia Czarnego Pstrąga
ul. Śniadeckiego 1, Park Repecki, 32 285 49 96, bort@kopalniasrebra.pl

  • 9.00–19.00 niezwykły rejs po tarnogórskiej Wenecji - zwiedzanie (rezerwacja dla grup zorganizowanych, bilet: 13,50 zł)

Zabytkowa Kopalnia Srebra
ul. Szczęść Boże 81, 32 285 49 96, bort@kopalniasrebra.pl

  • 9:00–20.00 zwiedzanie multimedialnego muzeum oraz podziemi Zabytkowej Kopalni Srebra (rezerwacja dla grup zorganizowanych, bilety ulgowe, dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny)
  • 9.00–21.00 odkrywanie skansenu maszyn parowych
  • 11.15, 14.15, 17.15, 20.15 przejazd pociągiem na trasie Tarnowskie Góry – Bytom Karb Wąsk / odjazdy ze stacji Bytom Karb Wąsk. 10.15, 13.15, 16.15, 19.15 (bilety: 8 zł, 5 zł)
  • 11.00–21.15 przejażdżka kultowym autobusem Ogórkiem (rozkład jazdy www.kopalniasrebra.pl)
  • 11.00–13.00 Wyścigi pod chmurką (DZ)
  • 11.30–14.00 Fotokonkurs – konkurs fotograficzny
  • 12.00–13.00 pokaz wytopu metali w specjalnym piecu
  • 12.00–14.00 koło wodne do wypłukiwania kruszcu
  • 12.00–16.00 Kapsuła czasu – multimedialna projekcja kinowa
  • 11.30–14.00 konkurs malarski i rzeźby w glinie (DZ)
  • 13.30–14.30 podziwianie miasta ze strażackiej zwyżki
  • 14.30–16.30 pokazy rycerskie
  • 17.00–21.00 Industriadowa uczta dla uszu i ducha

Tychy
Browar Obywatelski
ul. Browarowa 7, 602 239 921, obywatelski@browarobywatelski.pl

  • 14.00–17.00 charytatywny maraton zumby (25 zł, wpisowe zostanie przekazana na Hospicjum Cordis)
  • 14.00–18.00 wystawa Śląskiego Klubu Birofilów
  • 14.00–19.00 miasteczko sportowe DECATHLON (DZ)
  • 14.00–20.00 wystawa fotografii Browaru Obywatelskiego
  • 14.00–21.30 Zabytki Techniki interaktywnie – gra multimedialne
  • 14.30–21.00 projekcja filmu historycznego o Browarze Obywatelskim (co 20 minut)
  • 17.00 Kwaśnica Bawarian Show – koncert
  • 19.00 HIGHWAY Blues Rock Band – koncert
  • 20.15 Biesiada Śląska z zespołem Jorgusie
  • 22.00 pokaz mappingu 3D

Tyskie Browarium
ul. Katowicka 9, 32 327 84 30, wycieczki.tyskie@kp.pl, tylko dla osób pełnoletnich

  • 10.00–24.00 ASP instaluje w Tyskim Browarium – instalacja artystyczna
  • 10.00–13.00 zwiedzanie (rezerwacja, bilety 10 zł, 5 zł studenci, emeryci i renciści, wejście o pełnej godzinie, ostatnie o 13.00)
  • 14.00–20.00 Browar Open – zwiedzanie z konkurencjami (rezerwacja, bilety 10 zł, 5 zł studenci, emeryci i renciści, wejście o pełnej godzinie, ostatnie o 20.00)
  • 14.00–20.00 piwna strefa eksperymentalna – łyk wiedzy i eksperymenty
  • 14.00–24.00 Historia piwem pisana – zwiedzanie ekspozycji, seans w kinie 3d (ostatni seans o 22.00)
  • 16.00 Kabaret Biesiadny Grzegorza Stasiaka
  • 18.00 Moherowe Berety – kabaret
  • 20.00 Miuosh – koncert
  • 21.00 Fair Weather Friends – koncert
  • 21.00–23.00 Browar Open by night – nocne zwiedzanie z atrakcjami (rezerwacja, bilety: 10 zł, 5 zł studenci, emeryci i renciści, wejście co pół godziny, ostatnie o 23.00,)

Ustroń
Muzeum Ustrońskie
ul. Hutnicza 3, 33 854 29 96, muzeumustronskie@op.pl

  • 10.00–18.00 pokaz kucia wolnoręcznego
  • 10.00–20.30 „Od Huty do Kuźni – dzieje największego i najdłużej działającego ustrońskiego zakładu” – projekcja filmu
  • 10.00–21.00 prezentacja zrekonstruowanego mielerza do wypalania węgla drzewnego
  • 15.00–21.00 odsłonięcie muralu / prezentacja zabytkowego traka (pilarki ramowej)
  • 15.30–21.00 „Ustroński Arcyksiążęcy Zakład Budowy Maszyn” – projekcja filmu
  • 16.15 „Miłość i wojna w trzech światach” – wykład
  • 17.30–21.00 „Historia miecza” – pokaz japońskich sztuk walki na miecze

Zabrze
Kopalnia Guido
ul. 3 Maja 93, 32 271 40 77, rezerwacje@kopalniaguido.pl

  • 9:00–21.30 zwiedzanie w ciemnościach (rezerwacja, bilety: 15 zł, ostatni zjazd 21.30, minimalny wiek: 6 lat, zalecane wygodne obuwie i okrycie wierzchnie)
  • 14.00–23.30 Zabrze żąda dostępu do morza – industriadowe plażowanie na Kopalni Guido 14.00–17.00 Tu kiedyś było morze – gry i zabawy dla dzieci (DZ)
  • 14.00–20.00 skimboard na helu oraz turniej siatkówki plażowej (wypożyczalnia sprzętu na miejscu)
  • 14.00–21.00 Małpi gaj na brzegu morza – tor przeszkód (DZ)
  • 17.00 Synek – spektakl pod ziemią (rezerwacja, bilety: 20 zł, 10 w przedsprzedaży)
  • 19.00–23.30 Industrial Sound Bugs – instalacja dźwiękowa
  • 20.15 The Johny Freelance Experience – koncert
  • 22.00 Marika Elektronicznie – koncert

Sztolnia Królowa Luiza
ul. Miarki 8, 32 271 40 77, rezerwacje@kopalniaguido.pl

  • 14.00–17.00 Spółdzielnia Parostatek – warsztaty kreatywne (DZ)
  • 14.00–20.00 Cyrkowa Akademia Młodego Pirata – warsztaty cyrkowe (DZ)
  • 14.00–21.30 Zabrze żąda dostępu do morza – otwarcie portu / Bosman poleca - wystawa zdjęć
  • 14.15–21.00 Tsunami na miarki – wystawa sprzętu pływającego
  • 15.00–19.30 Kajtakeja – teatr uliczny, seria występów
  • 19.45 Hymn Sztolni – rockowa wariacja górniczej pieśni
  • 20.30 Ryczące dwudziestki – koncert
  • 21.30 uruchomienie latarni morskiej

Szyb Maciej
ul. Srebrna 6, 32 276 17 76, info@szybmaciej.pl

  • 12.00–18.00 zwiedzanie (o pełnych godzinach, ostatnie o 18.00)
  • 12.00–20.00 Bajtelindustriada – atrakcje dla dzieci (DZ)
  • 12.30–17.30 Impreza najwyższej wagi – ważenie (co pół godziny)
  • 16.00–17.30 prezentacja Studia Artystycznego Maciej / konkursy / Maciejowy Gulasz
  • 17.30 032 – koncert
  • 18.30 pokaz kulinarny Restauracji Szybu Maciej
  • 19.00 Sztigar Bonko – koncert
  • 20.00 degustacja Maciejowego Gulszu
  • 20.30 Akurat – koncert
  • 22.00 Symfonia wody – widowisko

Żywiec
Muzeum Browaru Żywiec
ul. Browarowa 88, 33 861 96 27, rezerwacja@muzeumbrowaru.pl, tylko dla osób pełnoletnich

  • 14.00–16.00 pokaz warzenia piwa
  • 14.30–17.30 pokaz palenia słodu (wejściówki do pobrania w sklepie Muzeum, pokazy co pół godziny)
  • 16.00–18.00 prezentacja wariantów piwa Żywiec – pokaz serwowania i foodpairing
  • 18.00–22.00 wieczorne zwiedzanie Muzeum (rezerwacja, bilet: 15 zł, wejścia co 15 minut, grypy 35 os.)

Obiekty zaprzyjaźnione
Bytom
Szyb Krystyna
ul. Zabrzańska 7, 662 298 529, ahyria@armadadev.pl

  • 8.00–20.00 drivining range – treningowe pole golfowe (koszyk piłek: 10 zł, Pole Golfowe Srebrne Stawy)
  • 14.00–20.00 zwiedzanie Szybu Ewa (rezerwacja)
  • 14.00–16.00 plener graficzny pod Szybem (DZ)
  • 14.00–18.00 warsztaty mierniczo-geodezyjne (DZ, co 30 minut, Pole Golfowe Srebrne Stawy) / warsztaty golfowe (Pole Golfowe Srebrne Stawy)
  • 15.00–19.00 Pierwszy Otwarty Turniej Golfowy o puchar INDUSTRIADY (rezerwacja, powyżej 16 lat, Pole Golfowe Srebrne Stawy)
  • 16.00–18.00 Cross rowerowy – rajd trasą Szyb Krystyna – pole golfowe – EC Szombierki
  • 16.00–18.00 budowanie Szybu Krystyna (DZ)
  • 16.00–19.00 pokaz robotów i drukowanie 3D (DZ, co 30 minut, Osiedle Srebrne Stawy)
  • 17.00–20.00 pokaz modeli latających (DZ)
  • 18.00–20.00 warsztaty bluesowe – gra na gitarze i bębnach
  • 20.30 Śląski Blues-Marek Makaron Motyka – koncert
  • 21.30 Kino letnie “Zgorszenie publiczne” – prolog
  • 23.00 pokaz laserów

Chorzów
Huta Królewska
ul. Metalowców, 32 416 52 22, jankowski_m@um.chorzow.pl

  • 13.00 Po hutniczemu, czyli po naszemu – inscenizacja
  • 13.00–15.00 Jak wytapiała się stal – projekcje filmów
  • 13.00–16.00 Gra stali – gra komputerowa (DZ) / wytop żeliwa
  • 13.00–18.00 Para buch, młot w ruch – młot parowy z początku XX w / Historia hutnictwa – wystawa / Malarstwo z epoki industrialnej – wystawa
  • 13.30–15.30 Być jak Max Steckel - zwiedzanie i warsztaty fotograficzne (zwiedzanie o 13.30, 14.00, 14.30) / Mali ze stali – warsztaty plastyczne (DZ)
  • 14.00 Humor hutniczy – inscenizacja
  • 15.00 debata o historii i przyszłości hutnictwa
  • 16.00 Lem-Cyberbajarz – spektakl (DZ)

Częstochowa
Konduktorownia
ul. Piłsudskiego 34/36, 34 368 22 60, czestochowa-czot@wp.pl

  • 11.00–18.00 Kupernicki – pokaz filmu (DZ)
  • 14.00–19.00 Park Mądrej Rozrywki – warsztaty naukowe
  • 19.00–20.30 Małe Instrumenty – koncert

Gliwice
Marina Gliwice
ul. Portowa 28, 608 010 383, industriada@marinagliwice.pl

  • 11.00, 15.00 pokazy multimedilane
  • 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 Poszukiwacze skarbu – gra terenowa (rezerwacja, załogi 3 os., minimum 12 lat, w załodze co najmniej jedna osoba pełnoletnia, własne rowery)
  • 11.00–17.00 Morski snajper – zawody na wodzie (DZ)
  • 11.00–18.00 zabawa w starą fotografię – stylizowane zdjęcia / rzut kołem ratunkowym do celu (PR, 2 zł) / Puzzle XXL (DZ)
  • 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00 zwiedzanie Śląskiego Centrum Logistyki S.A.
  • 11.00, 12.15, 13.30, 14.45, 16.00, 17.15, 18.30, 19.45 rejsy motorówkami przez Śluzie Łabędy (rezerwacja, bilety: 30 zł, dzieci do 7 lat 15 zł, dzieci pod opieką dorosłych)
  • 11.30, 18.00 spotkanie z pracownikami śluz
  • 11.00–20.00 Kanał Gliwicki – wystawa fotografii
  • 13.00, 17.00 Kroniki Filmowe – Kanał Gliwicki
  • 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30 rejsy statkiem po porcie (rezerwacja, co pół godziny, ostatni o 19:30)
  • 15.30 spotkanie z emerytowanym dyrektorem RZGW Gliwice Krystianem Polywką
  • 19.00 Cree Sebastian Riedel – koncert (rezerwacja miejsc siedzących)

Katowice
Muzeum Śląskie
ul. T. Dobrowolskiego 1, 32 77 99 31, b.grochowska@muzeumslaskie.pl

  • 14.00–18.00 zwiedzanie zabudowań dawnej kopalni „Katowice” (płatny wjazd na wieżę
    widokową: 3 zł) / Przemysł w kolorze pomarańczowym – warsztaty plastyczne (DZ)
  • 15.00 Armata FLAK 8,8 cm, model 37 – prelekcja
  • 14.00–17.00 Pokazy szalonych fizyków – pokazy eksperymentów
  • 16.30–19.00 Formy Bohdana Cieślaka – wernisaż wystawy (Centrum Scenografii Polskiej)
  • 16.00–21.00 video instalacje na terenie całej kopalni
  • 19.30 Hommage to Gruba – spektakl
  • 22.00 U Sztuma na altanie kaj zawsze wisi pranie – Magdalena Bartkiewicz-Podgórska

Porcelana Śląska
ul. Porcelanowa 23, 32 353 10 56, biuro@fundacjagesche.pl

  • 14.00– 23.00 Menu faktura – kulinarny festiwal rozmaitości
  • 14.00–15.00 zwiedzanie historycznej fabryki porcelany
  • 15.00–17.30 zabawa w savoir vivre (DZ)
  • 15.00–20.30 teatr cieni (DZ) / Porcelanowe królestwo – warsztaty plastyczne (DZ) / Czy talerzyk może być kwiatkiem – warsztaty plastyczne (DZ) / Filiżankę i w ręce i na ręce warto mieć – malowanie filiżanek na rękach (DZ) / porcelanowe scrabble
  • 16.30–20.30 Poszukiwacze zaginionej porcelany – gra terenowa
  • 21.00 DUB LOVIN’ CRIMINALS, support Kornel Musioł i Kumba – koncert

Walcownia Cynku
ul. 11 Listopada / ul. Roździeńska, 507 147 642, arscam@interia.pl
14.00–21.00 Miejsce na oddech – instalacje artystyczne studentów ASP w Katowicach
14.00–18.00 Ruroroboty – warsztaty artystyczne (DZ)
14.00–21.00 zwiedzanie, projekcja filmu, pokaz pracy wybranych maszyn
14.00–21.00 Echo– warsztaty Biura Dźwięków Katowice

Ruda Śląska
Szyb Mikołaj
ul. Szyb Walenty 32, 32 206 07 09, fundacja@slaskiedziedzictwo.pl

  • 14.00–18.00 spacerkiem po „Mikołaju” – zwiedzanie połączone z uruchomieniem maszyny wyciągowej (co godzinę, ostatnie o 18.00)
  • 14.00–19.00 Industriadowy ryneczek – jarmark
  • 14.00–19.00 Wystrzałowy kącik naukowy – pokazy i warsztaty chemiczne (DZ, co 30 min) / Zbuduj sobie Mikołaja – warsztaty plastyczne (DZ) / Zagadki zębatki w krainie INDU – zabawa plenerowa w stylu steampunk (DZ, pełen cykl zabaw co godzinę, niektóre z nich w trybu ciągłym)
  • 14.00–19.00 Re-aktywacja niepotrzebnych przedmiotów – warsztaty rękodzieła i upcyklingu / origami – warsztaty
  • 18.45 fire show

Świętochłowice
Dwie Wieże
ul. Wojska Polskiego 16, 692 190 269, stowarzyszeniedwiewieze@gmail.com

  • 14.00–18.00 Dwie Wieże z rowerem (z własnym rowerem)
  • 14.00–22.00 szaberplac
  • 16.00, 18.00, 20.00 koncert orkiestry górniczej byłej kopalni KWK Polska
  • 16.00–21.30 gry i zabawy dla dzieci / prelekcje w terenie o KWK Polska oraz Dwóch Wieżach / Zabytki techniki w Świętochłowicach – wystawa fotografii
  • 16.20, 17.30, 18.20, 19.30 prelekcje historyczne
  • 16.45 Volare i Venimus – koncert
  • 18.45 koncert zespołu muzycznego
  • 20.45 Szczęść Boże – spektakl
  • 21.40–1.00 podświetlenie Dwóch Wież
  • 21.45 Music On Laser

 

 

 


Data
14.06.2014 09:00
- 14.06.2014 23:00
Położenie
w mieście
Rodzaj wydarzenia
Kulturalne / Plenerowe / Industriada 2014 / Szlak Zabytków Techniki
Region turystyczny
Śląsk
Adres

Kontakt
tel. +48 32 77 40 969
email: industriada@slaskie.pl
www: www.industriada.pl

Znajdź wydarzenie

Kalendarium wydarzeń